تقدیر از مشهدی هایی که کالای ایرانی می خرند

استقلال اقتصادی در گروی افزایش تولید ملی است
۲۶ اسفند ۱۳۹۵
تبلیغات شهری به مناسبت ولادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) و روز مادر
۲۶ اسفند ۱۳۹۵

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، حسن سلطانی با اشاره به اینکه وقتی صحبت از تحقق اقتصاد مقاومتی می شود همه ی توجه به سمت حکومت است ؛ گفت: تا زمانی که مردم نخواهند و همراهی نکنند اقتصاد مقاومتی جامه ی عمل نمی پوشد.
وی با اشاره به اینکه پیشرفت اقتصادی کشور در شرایط تحریم وابستگی زیادی به فرهنگ جامعه دارد؛ گفت: متاسفانه وقتی صحبت از اقتصاد می شود نقش مسائل فرهنگی کمرنگ دیده می شود در حالی که تا نتوانیم مردم را همراه و همسو سیاست های کلان اقتصادی کشور سازیم هیچ طرح موفق اقتصادی به سرانجام نخواهد رسید.
وی با اشاره به همسویی و همرامی مردم در پیشرفت های اقتصادی کشورهایی چون ژاپن و آلمان گفت: تولیدات این کشورها همیشه با کیفیت فعلی نبوده است اما مردم با تعصب زیادی حتی زمانی که تولیدکنندگان داخلی کالای کم کیفیت تولید می کردند خرید کالای داخلی را به کالای وارداتی ترجیح می دادند؛ این فرهنگ متاسفانه در جامعه ی ما آن طور که باید شکل نگرفته و خرید کالای خارجی امروزه حتی مایه مباهات و تفاخر عده ای است.
سلطانی این ضعف فرهنگی را ناشی از خودباختگی شدید شکل گرفته از دوره قاجار دانست و گفت: باید روی فرهنگِ اقتصادی جامعه سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد به طور قطع و یقین اگر ظرفیت مردمی فعال شود؛ مسیر پیشرفت همه جانبه به سرعت هموار خواهد شد.
وی با تاکیدبر بیانات مقام معظم رهبری ونقش موثرمردم در اقتصاد مقاومتی گفت : در بیانات رهبرمعظم انقلاب هم این نکته وجود دارد که محوریت فعالیتهای اقتصادی نظام جمهوری اسلامی نباید صرفا فعالین اقتصاد ی باشد بلکه مردم نیزسهم عمده ای درراستای حمایت اقتصادملی دارند. وی افزود ما با برپایی این جشنواره سعی کردیم مردم را متوجه سازیم تلاشهایشان برای دست یابی به استقلال اقتصادی کشور فوق العاده با اهمیت است.
مدیر فرهنگسرای غدیر افزود: با برگزاری این جشنواره و با قدردانی از فعالان مردمی در حوزه حمایت از کالای ایرانی سعی کردیم ارزشمندی این حرکت مردمی را به همگان نشان دهیم.
وی با اشاره به مشکل مهم حاشیه نشینی در شهر وابراز عدم رضایت ازبرنامه ریزی های صورت گرفته دولت در خصوص این چالش ایجاد شده گفت : در خصوص مهاجرت روستائیان به شهر باید اقدامات وبرنامه ریزی های مناسب معیشتی در نظر گرفته شود؛ در این جشنواره ما از جوانی به نام حسن غلامی تقدیر کردیم که با بازگشت به روستا پس از دوره ای سکونت در حاشیه شهر مشهد زمینه بازگشت ۲۸ خانواده دیگر را نیز به روستا فراهم آورد. این افراد باید مطرح شوند و الگو قرار بگیرند.
سلطانی به نقش شرکتهای دانش بنیان در استقلال اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت : در این جشنواره از شرکتهای دانش بنیانی که توانسته اند در زمینه تامین قطعات مورد نیاز در شرایط تحریم با مهندسی معکوس نیاز داخلی را تامین کنند نیز تقدیر شد.
وی در خصوص شناسائی سایر دعوت شدگان این جشنواره تشریح کرد : شرکت های دانش بنیانی که کالاهای ضروری و راهبردی تولید می کنند و ما را بی نیاز از واردات آنها کرده اند؛ مورد تقدیر قرار گرفتند؛ از طریق تماس تلفنی با بیش از ۶هزار فعال فرهنگی و اقتصادی شهر مشهد مقدس، بیش از ۲ هزار خانواده مصرف کننده کالای ایرانی شناسایی و معرفی شدند. ازین تعداد پس از بررسی به عمل آمده از تعداد ۵۰۰ خانواده به طرق مختلف چون برگزاری مراسم در مدارس فرزندان، در مسجد محله، در محل کار و بازار و … تقدیر شد و در نهایت در مراسم اهدای «نشان مردمی استقلال» از ۱۱ خانواده مشهدی که بیش از ۹۵ درصد کالای زندگی خود را ایرانی تهیه کرده بودند؛ تقدیر شد.
وی افزود: تعداد ۱۵۰ مسجد فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گرفتند که از سه امام جماعت و تشکل فعال در این زمینه در مراسم نشان مردمی استقلال تقدیر بعمل آمد. سلطانی نقش کارپردازها را در تهیه کالا های مصرفی کلیدی خواند واعلام کرد : کارپردازان خرید کنندگان عمده محصولات سازمان ها هستند که طی مکاتبات ارسالی با شرکتهای ونهادهای دولتی موفق به شناسائی ۴کالاپرداز مصرف کننده کالای ایرانی شده ایم تا با این اقدام گامی در راستای تقوت روحیه استقلال اقتصادی داشته باشیم .
وی بااشاره به اهمیت آموزش اقتصاد مقاومتی در مدارس، گفت : مدیران مدارس به دلیل اهمیت نقش ابتدائی وپایه ای آموزشی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش بزرگی دارند. در این جشنواره از مدیران و معلمانی که توانستند دانش اموزان خود را در عرصه فعالیت اقتصادی توانمند سازند و اموزش های عملی ارائه نمایند نیز تقدیر شد.
مدیر فرهنگسرای غدیر در خاتمه به اهمیت نقش آموزشی مساجدتاکید و اذعان کرد: مساجدفعال در حوزه اقتصاد مقاومتی که محوریت فالیت آنها صرفا در حوزه تربیت دینی نوجوانان وجوانان نبوده است و با آموزش های خود در مساجد در عرصه اقتصادی موفق به توانمندساز ی شده اند نیز باید موردتوجه واهمیت قرارداد؛ در این جشنواره از این فعالان مسجدی نیز تقدیر به عمل آمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *