مادری شغلی که در حال فراموشی است

شرکت بیش از ۱۰۰۰۰۰ مادر مشهدی در طرح بزرگ «مادر محور سلامتی»
۲۴ اسفند ۱۳۹۵
توجه به نقش مادران در اجرای طرح‌های فرهنگی ضروری است
۲۴ اسفند ۱۳۹۵

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، دکتر شکیبا محبی‌تبار در مراسم افتتاحیه جشنواره بزرگ «مادر محور سلامتی» در مشهد گفت: مادر محور خانواده است و از خانواده سالم است که جامعه سالم و بالنده پدید می‌آید. وقتی مادر بودن را از زنان جامعه بگیریم در حقیقت سلامت جسمی و روحی جامعه را به مخاطره می‌اندازیم. متاسفانه امروز به بهانه‌ی تجدد و پیشرفت،نقش مادری روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود.
وی افزود: طرح مادر محور سلامتی با هدف آشنایی مادران با سواد سلامت و طب ایرانی اسلامی برای اولین بار در کشور اجرا شده است و به عقدیده‌ی من این طرح نو باید در سطح کشور اجرایی شود.
دبیر کمیته سلامت شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی، اصول پاسداشت تندرستی را شامل تدابیر خوردن، خوابیدن، آب‌وهوا و سفر عنوان کرد و گفت: طب ایرانی اسلامی بر پایه اصول و مبانی دینی و اسلامی بوده است و این رویکرد سبب حفظ این آموزه‌ها از گذشته تاکنون شده است.
محبی‌تبار تصریح کرد: در کشور ما پزشکان در راستای احیاء طب ایرانی اسلامی تلاش بسیار داشتند و راهکار اصلاح سبک‌های غلط کنونی در تغییر رجعت به سبک زندگی اسلامی ایرانی است.
وی با بیان اینکه امام رضا(ع) بر تغذیه سالم و کامل در جهت حفظ سلامت و تقویت قوای جسمی تاکید کرده‌اند؛ عنوان کرد: در گذشته مادران ما با شیوه‌ها و روش‌های ساده و سنتی که وامدار فرهنگ دینی ما بود؛ نقش موثری را در تامین سلامت جسمی خانواده ایفا می‌کردند اما بی‌توجهی به این معقوله امروزه سبب شده بیماری‌هایی همچون سندروم، دیابت، سرطان و… شیوع بیشتری یابد.
محبی‌تبار گفت: غم و تنهایی موجب تشدید بیماری می‌شود و تا وقتی که اعراض نفسانی نباشد که فشارها بر فرد بیمار تحمیل می‌شود و در فرهنگ ایرانی اسلامی جسم، نفس، روح و روان متصل به یکدیگر هستند و جدای از همدیگر نیستند.
وی افزود: براساس نکات آموزنده در کتب طب ایرانی اسلامی باید همواره به توصیه‌های بیان شده در حوزه‌های مختلف سلامت عمل کنیم و در سیاست‌های نظام سلامت نیز توجه ویژه‌ای به سلامت معنوی در کنار سلامت جسمی و سلامت روحی شده است و منشا بسیاری از مشکلات و اختلالات به‌دلیل ایمن نبودن سلامت معنوی بوده است.
دبیر کمیته سلامت شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: به فرموده مقام معظم رهبری مادران با زندگی کردن فرزند تربیت می‌کنند و هرچه‌قدر که زن عالم‌تر و هوشمندتر باشد در تربیت درست فرزندش موفق‌تر خواهد بود. نقش مادران در تربیت نسل‌ها بی‌بدیل و فوق‌العاده مهم و موثر است و نباید از این مهم غفلت کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *